تبلیغات
شهر باغبانی - مارانتا (Maranta leuconeura)
شهر باغبانی
`·.¸¸.·¯`··._.·`(horticulturecity)`·.¸¸.·¯`··._.·`

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان : <1>
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

Powered by WebGozar

مارانتا (Maranta leuconeura)

نام علمی :   Maranta leuconeura

خانواده :Marantaceae

مارانتا گیاهی است زیبا ، حساس و بومی آفریقا که نگهداری آن در منازل مستلزم دقت فراوان می باشد . برگ ها بیضی و پهن و دارای نقش های زیبایی است . برگ ها نسبت به نور به سرعت واکنش نشان می دهند .در هنگام روشن شدن محل گلدان برگ ها حالت افقی به خود می گیرند و در حالت تاریکی برگ ها به حالت عمودی بر می گردند . این تغییر حالت گیاه در هنگام شب سبب شده که لقب گیاه دعا کننده را به این گیاه بدهند .

marnta

 

نیازهای اکولوژیکی :

نور : متوسط ،  نیازبه نوری روشن ولی غیرمستقیم دارد . نور شدید سبب رنگ پریدگی در برگ ها و در تاریکی برگ ها زیبایی خود را از دست خواهند داد .

حرارت : در روز دمایی بین 24 تا 28 و در شب 18 تا 22 درجه سانتی گراد نیاز دارد . هوای سرد سبب پیچیدگی در برگ ها و هوای خیلی گرم سبب ریزش برگ ها خواهد شد .

آب : این گیاه نیاز به آبیاری دارد . در تابستان هفته ای 3 بار و در زمستان هفته ای یک بار کفایت می کند . تنش های آبی سبب پژمردگی ،  ضعف و پیچیدگی در برگ ها خواهد شد .

رطوبت : گیاه را مرتبا در تابستان غبار پاشی نمایید و در زمستان با آب ولرم هر 7 الی 10 روز ( بر حسب رطوبت گلخانه ) رطوبت پاشی ادامه یابد . در صورتی که رطوبت پاشی هنگام تابش نور به گیاه صورت می گیرد . سبب سوختگی برگ ها و کمبود رطوبت باعث سوختگی حاشیه برگ ها خواهد شد . در منزل میتوانید با اضافه نمودن آب به زیر گلدانی تا حدودی رطوبت مورد نیاز را تامین نمایید .

 PH خاک : اسیدی 6 .

ازدیاد :در فصل بهار با تقسیم ریشه های غده ای و کشت هر تکه درون گلدان تکثیر می شود . بهتر است هر قسمت دارای ریشه و ساقه باشد . گیاه جدید را 24 ساعت پس از کاشت آبیاری نکنید و بعد از این مدت مرتبا آبیاری شود . هم چنین گلدان را به محل پر سایه ،  خنک و مرطوب منتقل نمایید .

کود : در فصول رشد گیاه را با کود های کامل هر 20 الی 30 روز یک بار کود دهی نمایید . عمل کود دهی را تا اواسط آبان ماه ادامه داده و تا اوایل بهار کود دهی را قطع نمایید . کمبود مواد غذایی سبب رنگ پریدگی در برگ ها و از بین رفتن رنگ رگبرگ ها خواهد شد .

خاک : خاک با منشا گیاهی سبک و زهکش مناسب مورد نیاز مارانتا است . ترکیبی متشکل از یک قسمت خاک برگ + یک قسمت کمپوست + یک قسمت ماسه شسته . بهترین فصل تعویض گلدان و خاک در اوایل بهار می باشد .

maranta

منابع :

تکثیر ، پرورش و نگهداری گلهای آپارتمانی _مهندس فعلی و مهندس فصولی

گلهای آپارتمانی و سبزیکاری _ دکتر هرمزدیار کیانمهر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی اسماعیلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • ترجیح میدهید مطالب وبلاگ بیشتر به چه صورت ارائه شود ؟

نویسنده

مترجم سایت