تبلیغات
شهر باغبانی - فربزیا(Freesia spp)
شهر باغبانی
`·.¸¸.·¯`··._.·`(horticulturecity)`·.¸¸.·¯`··._.·`

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان : <1>
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

Powered by WebGozar

فربزیا(Freesia spp)

نام فارسی : فریزیا
نام علمی : Freesia spp
نام انگلیسی : Corm
خانواده : Iridaceae

مشخصات گیاهی :
فریزیا گیاهی است علفی، پیازی و بومی افریقای جنوبی كه در گلكاری از نظر تولید گل بریده اهمیت بسیاری دارد. ارتفاع گیاه 30 تا 60 سانتیمتر و طول ساقه گل دهنده به 15 تا 32 سانتیمتر می‌رسد. گلهای آن معطر، قیفی شكل، به طول 5ـ 2 سانتیمتر در رأس ساقه مجتمع هستند و به رنگهای بسیار متنوع و زنده مانند: زرد، قرمز، آبی و بنفش، صورتی و غیره می‌باشند. برگهای فریزیا راست و شمشیری و سبز رنگ است. پیاز این گیاه توپر به شكل گلابی و به صورت ساقه زیرزمینی است.

زمان گلدهی :
اغلب فریزیاها در زمستان یا اوائل بهار گل می‌دهند. با استفاده از ارقام متنوع و روشهای مختلف كشت (كشت معمولی ـ تابستانه ـ دیررس ـ زودرس) می‌توان تمام سال گل به بازار عرضه نمود.

نیازها :
این گیاه در شرایط آفتابی یا كمی سایه رشد می‌كند خاك مناسب برای كشت آن باید دارای زهكشی خوب باشد می‌توان از مخلوط خاك برگ و تورب و ماسه و كود كاملاً پوسیده استفاده كرد. لازم است آبیاری در فصل گلدهی به طور مرتب انجام گیرد و خاك مرطوب باشد و چنانچه در گلخانه كاشته شده‌اند هوای آن به‌طور مرتب تهویه شود. موقعی كه شاخ و برگ گیاهان پژمرده و خشك شدند آبیاری قطع می‌گردد.
كاشت و ازدیاد :
كاشت بذر در بهار یا پاییز ـ چون پوسته بیرونی بذور این گیاهان نسبتاً سخت است بایستی قبل از كاشت به مدت 24 ساعت آنها را در آب خیس نمود. بذور را بطور خطی در گلخانه می‌كارند، فاصله خطوط از هم 15 ـ 12 سانتیمتر، عمق كاشت 5ـ 4 میلی متر و فاصله بذور 5/2 سانتیمتر می‌باشد و روی آنها را با تورب الك شده می‌پوشانند. حرارت گلخانه 20ـ 10 درجه سانتیگراد می‌باشد و در موقعی كه برگها به‌طول 6ـ5 سانتیمتر رسیدند حرارت گلخانه را پایین می‌آورند هوای گلخانه نیز باید مرتب عوض شود. بذور را می‌توان در جعبه كاشته و سپس نشاء كرد.
كاشت پیازچه :
پیازچه ها در اطراف پیاز مادری به‌وجود می‌آیند آنها را جدا كرده در محل خشكی تا استفاده در فصل جدید انبار می‌كنند. پیازها را به فاصله 10 ـ 5 سانتیمتر و به عمق 5 سانتیمتر می‌كارند. چهار روش برای پرورش این گیاهان می توان به‌كار برد.
1ـ كشت معمولی ـ پیازها را در پاییز در گلخانه سرد می كارند. باید مواظب بود كه زمستان یخ نزنند وحرارت از 13 درجه‌سانتگراد بالاتر نرود بدین طریق گلها در اسفند ماه ظاهر می‌شوند.
2ـ كشت تابستانه ـ پیازها را در اردیبهشت ماه در هوای آزاد می‌كارند. گلها از تیر تا شهریور ماه ظاهر می‌شوند.[Only registered and activated users can see links]
3ـ كشت دیررس ـ پیازها را بین ماههای مهر تا فروردین در گلخانه سرد می كارند و در اردیبهشت و خردادماه گلها ظاهر می‌شوند.
4ـ كشت زودرس ـ پیازها را بین ماههای اردیبهشت و اواخر مرداد می‌كارند و در شهریور ماه چنانچه لازم باشد روی كرتها شاسی قرار می‌دهند گلها از مهر تا آذر ماه ظاهر خواهند شد. فاصله بین از بین رفتن گلها و خارج كردن پیازها از زمین در حدود 6ـ 5 هفته می باشد.
معرفی گونه ها و واریته‌ها :
حدود 20 گونه از این گیاه پیازی به خاطر رنگ آمیزی و عطر گلهای آن پرورش داده می‌شود.
امروزه بیشتر فریزیاها از دورگ گیریهای پی در پی بین گونه‌ بدست آمده‌اند. از گونه‌های مهم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.
F. alba syn . F. lactea, F.tefracta- در اواخر زمستان و بهار گلدهی دارد. طول ساقه گل‌دهنده 30 ـ 20 سانتی متر است و گلهای سفید رنگ آن 8ـ 5 سانتی‌متر طول دارند.
F. armstrongii - طول شاخه گل دهنده 30 سانتیمتر و گلهای صورتی رنگ آن 5/3 ـ 3 سانتی‌متر با پایه‌های زردرنگ می‌باشد.
F. 'Everett' -پیازها در زمستان و بهار گل دارند و گلهای قرمز مایل به صورتی رنگ آن 5/2 ـ 5/1 سانتیمتر طول دارند.

F. Rijnveld’s yellow - این گونه مشابه F. armstrongii بوده ولی گلهای آن درشت تر و زرد رنگ هستند.
F. 'white Swan' - گلهای بسیار معطر سفید با دهانه كرم رنگ دارد.
F. 'yellow River' - گلهای معطر آن به رنگ زرد روشن و بطول 5/2 ـ 5/1 سانتمیتر است.[Only registered and activated users can see links]
F. occidentalis - F. fergusoniae - F. × kewensis syn. F.× hibrida --این گونه دارای واریته های زیر می‌باشد :

دارای گلهای ارغوانی روشن با وسط سفید 'Apolheose'
دارای گلهای زرد 'Aurora'
دارای گلهای سفید 'Ballerina'
دارای گلهای آبی و یاسی 'Celeste'
دارای گلهای زرد روشن 'Buttercup'
'Elder' s Giant white'
دارای گلهای زرد كرمی 'Fantasy'
دارای گلهای قرمز 'Madame Curie'
دارای گلهای ارغوانی 'Romany'
دارای گلهای صورتی 'Rose Marie'
دارای گلهای زرد 'Souvenir'
كاربرد :
فریزیاها دارای چنان بوی نافذ و تندی هستند كه حتی چند گلدان و یا شاخه بریده از گل آنها می‌تواند فضای یك اطاق را كاملاً خوشبو نماید. این گیاهان را می‌توان به عنوان گیاه خانگی نیز كشت نمود در این صورت بایستی محل كشت ناحیه خنك و آفتابی باشد و ضمناً قبل از یخبندان گیاهان حتماً به داخل آپارتمان منتقل گردند. كاشت فریزیا اغلب به‌صورت توده‌ای در گلخانه یا هوای آزاد صورت می گیرد كه جهت تولید گل بریده پرورش داده می شود.

منبع:گلهای پیازی ـ ترجمه:ناصری

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی اسماعیلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • ترجیح میدهید مطالب وبلاگ بیشتر به چه صورت ارائه شود ؟

نویسنده

مترجم سایت