تبلیغات
شهر باغبانی - ادونتوگلوسم ( odontoglossum )
شهر باغبانی
`·.¸¸.·¯`··._.·`(horticulturecity)`·.¸¸.·¯`··._.·`

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان : <1>
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

Powered by WebGozar

ادونتوگلوسم ( odontoglossum )

 

ادونتوگلوسم ( odontoglossum )، جنسی از خانواده اُركیده ها ( orchidaceae ) میباشد كه بلندی گیاه در انواع آن به ۲۵ تا ۷۵ سانتیمتر می رسد . این نوع بعنوان مقاوم ترین نوع اُركیده جهت نگهداری در منزل شناخته شده است . زیرا استقامت قابل توجهی در برابر خشكی هوا از خود نشان می دهد .مناسبترین محل برای نگهداری آن پنجره های روبه مشرق است تا از آفتاب صبحگاهی بهره مند شود . در پایان فصل گل دهی ( پاییز ) از میزان آب تا حد قابل ملاحظه ای باید كاست . در این هنگام حرارت می تواند تا ۸ درجه سانتیگراد پائین بیآید .
لازم است در بهار آنرا به گلدانی حاوی دو قسمت ریشه خرد شده سرخس ، یك قسمت پیت و یك قسمت خاك برگ پوسیده منتقل نمایند . ضرورت دارد در كف گلدان لایه ضخیمی از سنگ ریزه یا شكسته های گلدان قرار داد تا به هیچ وجه آب در ته گلدان باقی نماند . با شروع رشد گیاه مجدد آزادانه به آن آب داده شود و گاه همراه آب كود مایع اضافه نمایند . بهتر است بر روی اولین جوانه ها تا مدتی آب بپاشند . همیشه از آب خالص یا آب باران استفاده شود ، زیرا آبهای دارای گچ یا آهك برای این گیاه بسیار زیان آور است .

انواع مختلف ادونتوگلوسم :
۱ – ادو نتوگلوسم سیتروسم ( o.citrosum ) : اصل این گیاه از مكزیك میباشد .
برگهای آن ضخیم چرمی شكل ، گلهای عالی و زیبا به قطر حدود ۶ سانتیمتر با عطر لیمو و گلبرگها به رنگ سفید متمایل به صورتی صدفی.
۲ – ادونتوگلوسم كریسپوم( o.crispum ) : اصل این اُركیده جالب توجه ، از كشور كلمبیا است .این گونه مورد توجه كلگسیونرها و گلبازان حرفه ای میباشد .
قد آن ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر ، گلهای سفید و گاهی صورتی با یك لكه بزرگ زرد رنگ و خالهای قرمز بر روی گلبرگهای میانی و دو برگ تسمه ای شكل ( نواری – روبانی ) به طول ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر میباشد .
۳ – ادونتوگلوسم بزرگ ( o.grande ) : همانطور كه از نام آن مشخص امیشود این گونه دارای گلهای بزرگ به قطر حدود ۱۵ سانتیمتر و برنگهای زرد طلائی با لكه های بزرگ كِرِم و قهوه ای میباشد .

 


۴ – ادونتوگلوسم هاریانوم ( o.harryanum ) : اصل این گونه از كشور كلمبیا است . دارای گلهای بزرگ زرد و قهوه ای نامنظم و در قسمت پائین بنفش و سفید متمایل به بنفش و یا زرد متمایل به نارنجی میباشد .
۵ – ادونتوگلوسم پولشلوم ( o.pulchellum ) : اصل این گونه از كشور مكزیك است . گلهای آن سفید با خطوط زرد میباشد .
۶ – ادونتوگلوسم تریومفان ( o.teriumphans ) : اصل این گونه از كشور كلمبیا است . گلهای آن بزرگ و به رنگ زرد طلائی با لكه های قرمز و قهوه ای بسیار روشن .
۷ – ادونتوگلوسم هیبرید یا دو رگه ( o.hibrides ) : این گونه دارای بیش از ۲۰۰۰ جور مختلف است .
تكثیر :
زیاد كردن این گیاه بوسیله تقسیم ریزوم آن ( ساقه ضخیم زیر زمینی ) صورت می گیرد

برگرفته از كتاب : پرورش گل ها و گیاهان زینتی
نوشته : مهندس منوچهر كارگر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی اسماعیلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • ترجیح میدهید مطالب وبلاگ بیشتر به چه صورت ارائه شود ؟

نویسنده

مترجم سایت