تبلیغات
شهر باغبانی - پیر گیاه(Senecio spp)
شهر باغبانی
`·.¸¸.·¯`··._.·`(horticulturecity)`·.¸¸.·¯`··._.·`

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان : <1>
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

Powered by WebGozar

پیر گیاه(Senecio spp)

Senecio spp.:نام علمی

Compositae :خانواده

Groundsel :نام انگلیسی

این جنس دارای 3000 گونه از گیاهان مختلف است که در سراسر دنیا گسترش دارد .شامل گیاهان نیمه خشبی و علفی یک ساله و دو ساله وچند ساله از نوع گوشتی و همیشه سبز درختچه ای و درختی می باشد. گونه های همیشه سبز درختچه ای شامل بالا رونده ها و خشبی و نیمه خشبی و علفی می شود. اغلب گونه ها دارای گلهای ستاره ای شکل به رنگ زرد کم رنگ که به صورت خوشه ای ظاهر می شوند.در زیر به شرح  گونه های مهم آپارتمانی این جنس می پردازیم :

1 .S. herreianus  (Kleinia  herreiana  ) بومی جنوب غربی آفریقا است ارتفاع آن 5 تا 8  سانتی متر و گسترشی در حدود 60 سانتی متر یا بیشتر می باشد. گیاهی است خزنده با ساقه سبز برگهای گوشتی و کروی شبیه به حبه های انگور که به صورت متناوب بر روی ساقه ظاهر می شوند . این گونه به ندرت گل می دهد . از این گونه می توان به صورت گیاه آویزی بسیار زیبا استفاده کرد.

2. S. rowleyanus   به انگلیسی آن راstring –of-beads می نامند. بومی جنوب غربی آفریقا است. ارتفاع آن5 سانتی متر و گسترشی درحدود یک متر می رسد . دارای ساقه خزنده است که تولید ریشه های زیادی می کند .برگها سبز و کروی شکل شبیه به حبه انگور بوده  و هر برگ دارای یک نوار براق با نوک کوچک تیز است. گلها معطر سفید در اواسط پاییز ظاهر می شوند . مادگی ارغوانی رنگ میباشد . این گونه برای گیاه آویزی بسیار مناسب است.

3. S. mikanioides  که به انگلیسی German Ivy نامیده میشود که گیاه سریع الرشد بوده و برگها سبز تیره دارد.

4. گونه دیگر این جنس که شباهت زیادی به پاپیتال دارد S. macroglossus  variegates  است که برگهای آن گوشتی شبیه به برگهای آن گوشتی شبیه به برگهای پاپیتال ابلق (سبز وسفید ) بوده شکل مثلثی دارد . گیاه بالارونده می باشد .

دو گونه اخیر از گیاهان آویزی می باشند و برای رشد جدید باید انتهای شاخ ها را قطع کرد.

مراقبت

بوته ها تا زمان گلدهی در اتاق نگهداری و پس از چند هفته گلها دور ریخته می شوند. بوته ها در شرایط نور غیر مستقیم در محیطی خنک با دمای 16-14 درجه سانتی گراد نگهداری می شوند . بوته ها به آب فراوان نیاز داشته و بایستی خاک گلدان همیشه مرطوب باشد . گلدانها بر روی لایه ای از شن مر طوب قرار داده شده وبهتر است محیط  اطراف گلدان نیز مرطوب نگهداشته شود .این گیاه به تغذیه کودی نیازی ندارد .

ازدیاد

ازدیاد بوته ها از طریق کاشت بذر در اوایل تابستان است که رشد گیاه در زیر پوشش شیشه ای در دمای 12-8 درجه سانتیگراد صورت می گیرد. همچنین میتوان از قلمه ساقه در اوایل تابستان و تقسیم بوته در تابستان آن را تکثیر کرد.

آفات و بیماری

این گیاه خیلی حساس به مگس سفید و شته (به ویژه در بخش بالایی بوته و جوانه ها) می باشد.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی اسماعیلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • ترجیح میدهید مطالب وبلاگ بیشتر به چه صورت ارائه شود ؟

نویسنده

مترجم سایت