تبلیغات
شهر باغبانی - کدوی تخمه کاغذی، طبی(Cucurbita pepo L)
شهر باغبانی
`·.¸¸.·¯`··._.·`(horticulturecity)`·.¸¸.·¯`··._.·`

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان : <1>
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

Powered by WebGozar

کدوی تخمه کاغذی، طبی(Cucurbita pepo L)

Cucurbita pepo L.

Family:Cucurbitaceae

خصوصیات گیاهشناسی: كدو طبی گیاهی است علفی و یكساله و دارای ساقه‌ای خزنده كه گاها طول آن به 5-3 متر می‌رسد. برگها پهن و قلبی شكل هستند. كل اندام‌های گیاه پوشیده از كركهای بلندی است. كدو گیاهی یكپایه است ولی گلهای نر و ماده آن از هم جدا هستند. گلها نیز به رنگ زرد هستند. میوه گیاه گوشتی و كروی است. رنگ بذرها سبز تیره است. بذور این گیاه فاقد پوسته هستند. وزن هزار دانه آن 150-120 گرم است.  

اكولوژی: كدو به تابستانهای معتدل، فصل رشد طولانی و بدون یخبندان نیاز دارد. بطور كلی در دمای زیر 15 درجه رشد كمی دارد یا اصلا رشد نمی‌كند. بطور كلی به سرما بسیار حساس است. كدو گیاهی روز بلند بوده و طی دوره رشد به نور و درجه حرارت زیاد نیاز دارد. كدو با داشتن ریشه‌های عمیق به خشكی نسبتا مقاوم است. كدو در انواع خاكها رشد می‌كند ولی خاكهای لومی عمیق و غنی از مواد غذایی با اسیدیته 5/6-6 برای رشد ان بسیار مناسب است. 

كاشت: تكثیر كدو فقط از طریق بذر می‌باشد. كشت آن بصورت مستقیم و بهاره می‌باشد. اگر احتمال وجود سرما وجود دارد باید كشت را به تعویق انداخت زیرا بسیار به سرما حساس است. بهترین زمان برای كشت اواسط اردیبهشت می‌باشد. مقدار بذر مورد نیاز برای یك هكتار 5-4 كیلوگرم می‌باشد. روش كاشت به طریق جوی و پشته می‌باشد. فواصل ردیفها را 4-2 متر و فاصله گیاهان روی هر ردیف را 45-40 سانتی‌متر در نظر می‌گیرند. در كشت معمولا بذور را بصورت كپه‌ای می‌كارند و بعدا عملیات تنك را انجام می‌دهند.

داشت: در مورد آبیاری گیاه باید اشاره نمود كه در ابتدای كاشت، بدلیل تحریك سیستم ریشه‌ای گیاه فواصل آبیاری را باید زیاد در نظر گرفت ولی در هنگام رشد كامل و در هوای گرم به آب زیادی نیاز دارد. بهتر است بذور قبل از كاشت توسط سموم قارچ‌كش ضدعفونی شوند. چون گیاه بصورت خزنده رشد می‌كند لذا مقابله با علفهای هرز خصوصا از طریق كولتیواتور زدن بسیار اهمیت دارد.از بیماریهای رایج كدو می‌توان به سفیدك سطحی و سفیدك دروغی اشاره نمود.

برداشت: اندام دارویی مورد استفاده كدو طبی بذرهای آن هستند. زمان برداشت معمولا در پاییز و هنگامی است كه رنگ میوه از سبز به زرد نارنجی تغییر یابد. بدلیل عدم رسیدگی یكنواخت، میوه‌های رسیده باید بصورت متوالی برداشت شوند.بلافاصله پس از برداشت میوه‌ها را باید شكافته و بذور را خارج كرد. در سطوح كوچك این كار توسط دست و در سطوح بزرگ توسط ماشین‌آلات این كار صورت می‌گیرد. بذور خارج شده، در آب شسته شده و سپس در خشك‌كن‌های برقی یا ابتدا در آفتاب (به منظور تبخیر سریع آب سطحی بذور و جلوگیری از كپك زدن) و سپس در سایه خشك می‌كنند.

 میزان عملكرد بسته به شرایط كاشت و اقلیم تفاوت دارد. در شرایط ایران میزان عملكرد بذر كدو طبی حدود 300 كیلوگرم است. 

خواص دارویی مهم: كاهش كلسترول خون، درمان پروستات غیر مزمن در آقایان، این گیاه همچنین خاصیت ضد كرم دارد.

 

منبع :   www.hortscience.blogfa.com

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی اسماعیلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • ترجیح میدهید مطالب وبلاگ بیشتر به چه صورت ارائه شود ؟

نویسنده

مترجم سایت