تبلیغات
شهر باغبانی - گلوکسینیا(Sinningia Speciosa)
شهر باغبانی
`·.¸¸.·¯`··._.·`(horticulturecity)`·.¸¸.·¯`··._.·`

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان : <1>
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

Powered by WebGozar

گلوکسینیا(Sinningia Speciosa)

 

 

نام انگلیسی: Gloxinia

1)

گلوکسینیا  گیاهی جالب و تماشایی، حساس و ظریف است که از طریق قلمه برگ، تقسیم بوته و کاشت بذر تکثیر می گردد. تجارت کنندگان گل و گیاه، بیشتر با روش کاشت بذر این گیاه را تکثیر می کنند که بهترین روش است، اگرچه از طریق قلمه برگ نیز می تواند تکثیر شود. البته با روش تقسیم در اواسط بهار نیز می توانید آن را تکثیر کنید، ولی کمی مشکل خواهد بود، زیرا این گیاه از انواع گوشتی است که به راحتی صدمه می بیند و منجر به بروز بیماریهای قارچی می شود که خسارت های بعدی را بوجود خواهد آورد.

در روش قلمه گیری برگ در اوایل تابستان، برگهایی را که خیلی بزرگ و مسن نباشند، انتخاب کنید. برگها را با دقت با استفاده از یک چاقوی تیز از گیاه جدا کنید. دمبرگ ها را با حفظ 5 – 4 سانتیمتر از طول آنها کوتاه کنید، سپس انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی به اندازه کوچک و حاوی کمپوست گلدانی بکارید.

 

قلمه را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای 21 – 20 درجه سانتیگراد و نور مناسب و کافی تا زمان ریشه دهی که 4 تا 6 هفته طول خواهد کشید، نگاه دارید. پس از این مدت برجستگی کوچکی بوجود خواهد آمد که بر روی آن گیاهچه ای می روید. با افزایش تدریجی تهویه هوا در زیر کیسه پلاستیکی، با دقت گیاهچه را از کیسه خارج کنید و در محیط طبیعی رشد دهید.

 

در روش قلمه گیری برگ می توانید برگ را به روی قسمت نرم بافت برگردانید، سپس برشهای تمیزی را در میان رگبرگهای اصلی برگ ایجاد کنید. فاصله برشها باید به اندازه کافی باشد. با استفاده از یک چاقوی تیز 4 تا 6 برش را در روی برگ ایجاد کنید، سپس برگ را به حالت طبیعی برگردانید و روی سطح خاک سینی بذر که از قلمه کمپوست بذر و قلمه پر شده است، بخوابانید. خاک را کمی مرطوب کنید، چند برگ را به آرامی روی سطح خاک بخوابانید و مراقب باشید که برگ ها فقط با سطح خاک تماس داشته باشند. دقت کنید که به بافت برگ صدمه نزنید، زیرا باعث فساد و پژمردگی برگ می شود. برای احتیاط از اسپری ضد قارچ بنومیل استفاده کنید تا از فساد قارچی جلوگیری شود. برگ یا برگ ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای 21 – 20 درجه به مدت 4 تا 6 هفته، تا زمان ریشه دهی نگاه دارید. سپس در زمان مشابه گیاهچه ای بوجود خواهد آمد. کم کم با افزایش تهویه هوا، گیاهچه ها را با محیط طبیعی آشنا کنید و از زیر کیسه پلاستیکی خارج کنید. هر گیاهچه را در گادانی کوچک به همراه کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید تا به اندازه کافی رشد کرده و بزرگ شود، سپس آنها را به گلدانی بزرگتر مشابه با شرایط روش اول منتقل کنید.

 

 

این گیاه را با روش کاشت بذر نیز می توان تکثیر کرد. در اواسط بهار بذرها را به صورت پراکنده در سینی کوچک کوچک بذر یا ظرف مسطح متوسطی و کمپوست بذر و قلمه بکارید. سپس با پوشش پلاستیکی شفاف یا شیشه بپوشانید و در دمای 21 درجه نگاه دارید.

 

 

مراقب باشید که خاک مرطوب باشد، پس از 4 هفته گیاهچه ها رشد خواهند کرد و زمانی که پس از 4 تا 6 هفته به اندازه کافی بزرگ شدند، آنها را از زیر کیسه پلاستیکی بیرون آورید و با محیط طبیعی آشنا کنید. سپس هر جوانه را در گلدانی کوچک و کمپوست گلدانی با پایه پیت ( کاشت اول ) قرار دهید و بعد به گلدانی بزرگتر منتقل سازید.

 

مراقب باشید که خاک در تمام اوقات مرطوب باشد و همچنین دقت کنید که گیاهان در نور مناسب و کافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید رشد کنند.

 

2)

گلوکســینیا یا ســی‌‌نــین‌ژیا از گــیاهان خــانــــواده ژسنــریاسه، دارای بــرگ‌های مخملی، گل‌های شــفاف و براق ارغوانی و جز گیاهان گلخانه‌های گرم است و در فــصل تابســتان گل آن ظاهر می‌شود.
چنانچه گلدان غنچه‌دار آن را انتخاب کنیم، مدت دو ماه گل‌های آن زینت بخش آپارتمان خواهد بود.
گل‌های مخملی قیف مانند درشت آن هشت سانتیمتر قطر دارد و لبه‌های گل به رنگ سفید، زیبایی آن را دوچندان کرده است. تکثیر آن برای افراد مبتدی بسیار مشکل است ولی به تدریج ظرف چند سال اشکالات برطرف می‌شود. گلوکسینیا احتیاج به آبیاری بسیار دقیق، تغذیه منظم و مرتب گلدان و هوای مرطوب دارد.
برای کشت پیاز گلوکسینیا بهتر است پیاز را طوری در گلدان قرار دهیم که قسمت توخالی آن به طرف بالا قرار گیرد و در گلدان 12 سانتیمتری که در کف آن شن ریخته شده و محتوی خاک خلنگ، خاک برگ و پوده و کود پوسیده حیوانی است، قرار داده و روی آن را دو سانتیمتر از این خاک ریخته و با انگشت فشار دهیم. پس از مدتی جوانه گیاه از بالا و ریشه از پایین رشد می‌کند و این گلدانها در تابستان و پاییز همان سال گل می‌دهند.
همـچنین می‌توان بذر آن را در ظروف کم عمق با درپوش نایلونی که حاوی ماسه و خاک برگ پوسیده است، در خرداد ماه کاشته و در گلخانه گرم مرطوب یا هر محل مناسب دیگر قرار دهیم و به موقع به گلدان‌های استکانی و گلدان بزرگتر منتقل کرده تا در بهار سال بعد به گل بنشیند.


 


نگهداری
درجه حرارت؛ درجه حرارت مناسب برای گلوکسینیا بالاتر از 15 درجه است و در زمستان نباید در دمای کمتر از 15 درجه نگهداری شود.
نور؛ محل پرنور آپارتمان برای این گیاه مناسب است و بهتر است دور از تابش مستقیم خورشید قرار گیرد.
رطوبت هوا؛ هوای اطراف این گیاه را به وسیله گیاهان سبز، بشقاب اسفنج و اسپری مرطوب نگهدارید
مواظبت پس از اتمام گل‌دهی
آبیاری را پس از اتمام گل کمتر کنید و تغذیه یا کود مایع را قطع کنید و اجازه بدهید خاک گلدان کاملاً خشک شود. در این موقع آن را در حرارت ده درجه نگهداری کرده و در بهار پیاز را در کود تازه به طوری بکارید که سطح کود با سطح پیاز یکی باشد و قسمت خالی پیاز به طرف بالا قرار گیرد. گلدان را در محل گرمی قرار داده و به ندرت آب دهید تا جوانه پیاز بالا بیاید. سپس طبق آنچه که گفته شد آن را پرورش دهید تا به گل بنشیند. علاوه برکاشت بذر می‌توان قلمه برگی آن را نیز در اوایل تابستان در محل گرم و مرطوب قلمه زد

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی اسماعیلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • ترجیح میدهید مطالب وبلاگ بیشتر به چه صورت ارائه شود ؟

نویسنده

مترجم سایت