تبلیغات
شهر باغبانی - پوشش گیاهی باغ ارم
شهر باغبانی
`·.¸¸.·¯`··._.·`(horticulturecity)`·.¸¸.·¯`··._.·`

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان : <1>
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

Powered by WebGozar

پوشش گیاهی باغ ارم

 

 

پوشش گیاهی


در این باغ وسیع سرو ناز های بلند و زیبائی وجود دارد كه سالهای زیادی بر آنها گذشته و موجب شهرت باغ شده است . اصولا" باغهای شیراز بخاطر داشتن درختان سرو ناز شهرت داشته و تمام جهانگردانی كه از این شهر بازدید كرده اند در سفرنامه و خاطرات خود به تفصیل از زیبائی سرو نازشیراز سخن رانده اند . تاورنیه جهانگرد فرانسوی كه در سال 1665میلادی به شیراز آمده در سفرنامه خود نوشته است كه سرو نازهای شیراز زیباترین سروهائی بوده كه وی دیده است . در میان سروهای باغهای شیراز نیز سرو نازهای باغ ارم زیباتر و جلوه آن خیره كننده ترین است . بلند ترین سرو ناز این باغ كه قریب سی و پنج متر بلندی آنست بلند ترین سرو ناز شیراز است . سروی است كشیده و گوئی دست هنرمندی آنرا بدین استواری و موزونی تراشیده است .

 این درخت شهرت بین المللی یافته . است و نویسندگان و جهانگردان خارجی عكسها و مقالات بسیاری در باره آن منتشر نموده اند . سید محمد تقی مصطفوی پس از توصیفی كه دركتاب اقلیم پارس از باغ ارم شیراز نموده سرو ناز مشهور آنرا بی نظیر دانسته و چنین نوشته است   " در میان درختان سرو آن سرو بلند قامت بسیار موزونی مخصوصا" بسیار جلب توجه می كند كه آنرا سرو ناز می خوانند و نظیر آن در كشور ایران سراغ نمی رود ."
انواع درختان باغ ارم را می توان به دو دسته درختان غیر مثمر و درختان مثمر تقسیم كرد :

 

  یكم ـ درختان غیر مثمر باغ عبارتند از : سرو ناز ، كاج ، افرا ، ارغوان ، بید مجنون ، سیاه بید ، زبان گنجشك ، بید مشك ، سپیدار و اكالیپتوس .

 دوم ـ درختان مثمر باغ عبارتند از : انار ، ازگیل ، نارنج ، خرمالو ، گردو ، زرد آلو ، بادام ، سیب ، به و گلابی .
 محصول اصلی درختان میوه دار باغ در درجه اول انار است و در درجه دوم می توان مركبات را بحساب آورد . درختان مركبات باغ ارم در ردیف سایرنارنجستانها و باغهای مركبات شیراز است ولی دیگر درختان و سرونازهای باغ در مدت سالیان دراز موزون و شكوهمند گردیده و مرتبا" هم بر زیبائی آنها افزوده شده است .
این باغ امروزه علاوه بر سروهای زیبا به داشتن انواع گل نیز اشتهار دارد . در دو دهه اخیر گلهای بسیاری از هر نوع در آن پرورش داده شده است و مخصوصا" گلهای رز گوناگون آن دیدنی و جالب نظر است . در موقع توسعه باغ گلستانی از انواع گل رز در ضلع غرب و شمال غربی احداث گردیده كه در آن قریب دویست و پنجاه واریته گل رز پرورش داده شده است . این گلستان از نظر تنوع و بسیاری انواع گل رز در كشور ما بی نظیر و در كشورهای همجوار و آسیا كم نظیر است و به طوری كه شهرت دارد در بین كشورهای مشرق زمین بجز این گلستان ارزشمند فقط در دو سه كشور دیگر گلستانهای رز با این تنوع پرورش داده شده است .
بجز گلهای رز گوناگون و زیبای باغ كه جای صحبت فراوان دارد انواع دیگر گلها ی موجود در باغ ارم را می توان به ده عنوان كلی دسته بندی نمود .

 یكم ـ درحتچه های زینتی دارای گلهای زیبا كه عبارتند از نسترن ، یاس خوشه ای ، یاس زرد ، توری ، سنبل درختی ، به ژاپنی ، گوجه گل ، هلو گل ، سیب گل ، طاووسی ، خرزهره ، ابریشم و انواع گل رز .

دوم ـ درختچه های زینتی دارای برگهای زیبا و این دسته عبارتند از : ماكنولیا ، سه رنگ، سرو نقره ای ، سرو خمره ای ، برگ بو ، پالم و فیتیكس .

     سوم ـ گلهای یك ساله مقاوم به سرما . بذر این گلها در اوایل شهریور ماه كاشته می شود و بوته های آن از اواخر زمستان تا اوایل تابستان گل می دهند و سپس از بین میروند . از این دسته می توان گلهای زیر را نام برد : بنفشه ، شب بو ، همیشه بهار ، مروارید ، میمون ، عدسی ، زبان در قفا ، قرنفل ، میخك و مینا چمنی .

چهارم ـ گلهای یكساله حساس به سرما . بذر این گلها از اوایل اسفند ماه كاشته می شود و بوته های آن از اوایل تابستان گل می دهند و براثر سرمای زمستان از بین میروند .این نوع گلها عبارتند از: آهار ، بگونیا ، پریوش ، ابری ، اطلسی ، جعفری ، تاج خروس ، مینا ، گل ناز ، گل خشك ، گل حنائی ، رعنا زیبا ، سلوی ، شاه پسند ، ستاره ، فلفل زینتی و گیلاس زینتی

 پنجم ـ گلهای پیاز دار عبارتند از : آلاله ، اختر ، كوكب ، شیپوری .

ششم ـ بوته های دائمی گلدار شامل : داودی ، مارگریت ، خورشیدی و كوكب كوهی .

 هفتم ـ گیاهان دائمی پوششی و رونده . از نوع گیاهان پوششی می توان تلگرافی و از نوع رونده گلهای زیر را نام برد : گل ساعت ، گلیسین ، پاپیتال ، آبشار طلائی ، پیچ برفی ، پیچ امین الدوله و پیچ اناری .

هشتم ـ گیاهان یك ساله رونده ، شامل : نیلوفر و كدوی زینتی .

نهم ـ گیاهان حصاری كه از آن جمله است شمشاد و برگ نو.

هم ـ گلهای خانه ای . علاوه بر انواع گلهای یاد شده بعضی انواع گلها نیز اختصاصا" در گلخانه باغ ارم نگهداری و پرورش داده می شود . البته بعضی از گلها نیز علاوه بر پرورش در باغچه ها در گلخانه هم هست . گلهای گلخانه ای شامل انواع زیر است : كاغذی ، سینره ، حسن یوسف ، بگونیا ، شویدی ، گردی ، گیلاس زینتی ، فلفل زینتی ، فینیكس ، برگ انجیری و برگ بیدی .

 حال اگر اینهمه گلهای زیبا را در پای درختان سرو ناز و انواع درختان دیگر و حاشیه جویهای آب تجسم نموده و طراوت و عطر دل انگیزی كه فضای دلكش باغ را پر میكند بیاد آوریم می توانیم به اهمیت این باغ كم نظیر پی ببریم . اینها نمونه هائی از زیبائی ها و مناظر بدیع این باغ باصفا و جان نواز است و در هر گوشه و زاویه ای از اینگونه چشم اندازهای دلكش و روح بخش بسیار می باشد . 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی اسماعیلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • ترجیح میدهید مطالب وبلاگ بیشتر به چه صورت ارائه شود ؟

نویسنده

مترجم سایت