تبلیغات
شهر باغبانی - گل داوودی
شهر باغبانی
`·.¸¸.·¯`··._.·`(horticulturecity)`·.¸¸.·¯`··._.·`

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان : <1>
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

Powered by WebGozar

گل داوودی

تاریخچه:

داوودی های امروزی هیبرید پیچیدهای هستند كه اگر از بذر آنها به منظور تكثیر استفاده شود گلهایی با اشكال متنوع خواهد داشت.رویشگاه اغلب گونه های امروزی چین می باشد كه از آن جمله می توان chysanthemun  inducum  یك داوودی زرد كم پر  c. morifolium (به رنگهای قرمز وكبود)و chusan  daisy(گونه ای ناشناخته )را نام برد.این گونه ناشناخته اولین بار در سال 1843 توسط رابرت فرچون به انگلستان وارد شدو به نظر می رسد این واریته یكی از والدین داوودی pomponباشد.در سال 1889 اسمیت دورگه گیری را بر روی داوودی آغاز كرد .او خود بیش از 500كولتیوار را نامگذاری كردكه هنوز هم در گروه داوودیهای امروزی دیده می شود.

شكلهای مختلف گل آذین:

داوودی گل آذین مركب دارد و گلهای آن بر روی نهنج قرار گرفته اند.مجموعه گلها بر روی دمگلی طویل قرار گرفته و خوشه ای ایجاد می كنند.هر گل آذین منفرد دارای دو نوع گل می باشد كه به وسیله گریبانی متشكل از براكته ها پوشیده شدهاست.

برخی از اشكال مرسوم گل آذین كه به صورت تجارتی پرورش داده می شود:

1-گل آذین كم پر:شبیه آفتاب گردان و متشكل از یك یا دو ردیف گاهای بیرونی ماده و گل های مركزی دو جنسیو بارور بر روی نهنج می باشد.

2-گل آذین شقایقی كه به نوع كم پر شباهت دارد و تفاوت آن در گلهای میانی است كه كشیده و لوله ای است و حالت برجسته وبالشتك مانند دارد.

3-گل آذین منگوله ای :حالتی كروی وتوپی شكل به گل میدهد كه به دلیل گاهای كناری كوتاه و یكنواخت آن می باشد.

4-گل درشت:در این مورد قطر غنچه ها حتی بیشتر از 10سانتیمتر بوده و به اشكال گوناگون طبقه بندی مد شوند .

مصارف تجاری:

داوودی ها را با توجه به تقاضاهای موجود در بازار به دو روش برای تولید گل شاخه بریده پرورش می دهند:

1-روش اول (گل منفرد):همه غنچه ها جز گل انتهایی در طول رویش حذف و بدین ترتیب به ازای هر ساقه فقط یك گل نمو می یابد.

2-روش دوم(گلهای منگو له ای):تمام غنچه ها را نگه میدارند ولی به ندرت غنچه مركزی (پیر ترین غنچه)را به هنگام ظهور رنگ در گلهای شعاعی حذف می كنند زیرا در غیر اینصورت قبل از گلهای جانبی پیر می شود.

پاسخ به طول مدت روشنایی:

كولتیوار های هیبرید را كه گل آنها در تمام طول سال مورد استفاده قرار می گیرند روز كوتاه به شمار می آیند .گلدهی طبیعی معمولا در طی چند ماه پائیزرخ می دهد.

 

ازدیاد:

گیاهان با ریشه دار كردن قلمه های سر ساقه جوان كه تازه از پایه مادری بیرون آمده ازدیاد می گردند .این قلمه های رویشی را بیشتر از گیاهان رشد یافته تحت شرایط روز بلند بر می كزینند تا از تشكیل جوانه گل در آنها جلوگیری كنند.طول قلمه های انتهایی كه از پایه مادر بریده شده 8-10 سانتیمتر است كه می توانند بطور مستقیم در محیط كشت ریشه زا قرار گیرند ولی در تولیده انبوه قلمه ها را در كارتونهایی كه پوششی از پلی اتیلن دارند قرار می دهند تا در طول این زمان و جایگزین شدن در محیط كشت آب خود را از دست ندهند.

تهیه خاك:

داوودی تقریبا در كلیه خاكها به شرطی كه خوب آماده شده باشند به خوبی رشد می كنند .گیاهان در مقابل چند پاتوژن خاكزی حساسیت نشان می دهند .بنابراین باید این بیماری ها تحت كنترل قرار گیرند تا رشد گیاه كامل شود و مطمئن شویم كه قلمه ها ی ریشه دار عاری از پاتوژنها هستند.

مواد غذایی معدنی:

داوودی به مقادیر بالایی از نیتروژن و پتاسیم نیاز دارد .تهیه این مقدار نیتروژن در طی هفت هفته اول رشد امری بسیار حیاتی است .اگر در طی این مدت دچار كمبودی گردد حتی تامین بعدی نیتروژن نمی تواند كیفیت از دست رفته گل را تمیم نماید.كودهای مورد استفاده برای داوودی عبارتند از سوپر فسفات و سنگ آهك وفرمالدوئید اوره كه در هر متر مربع بسیار مناسب است.

رشد رویشی:

الف-گیاهان پایه مادری:

فواصل معمولی كه در كاشت توده ایی داوودیها رعایت می شود عبارت از 13*10 و 13*13سانتیمتر است.كودهای مایع و شرایط روز بلند را از همان شروع كاشت جهت تسریع در رشد رویشی به گیاه می دهند گیاهان را بطور ملایم سر برداری می كنند.این عمل را به هنگامی كه گیاه در خاك مستقر شد جهت رشد سریع شاخه های جوان انجام می دهند.

ب-گیاهان تولید شده:

قلمه های ریشه دار را كه در مرحله رویشی به سر می برند باید در خاكی مرطوب و خوب تهیه شده كاشت و با كود مایع آبیاری كردو در طول شب نیز ساعاتی نور مصنوعی بر آنها تابانید كه از نخستین روز حالتی شبیه روز بلند را در آنها تداعی نمود .بر حسب فصل رشد ؛كولتیوار و اینكه گیاه سربرداری می شود و یا بطور تك ساقه رشد می كند می توان فاصله های كاشت مختلفی را در سكوهای گلخانه ویا بستر كاشت در نظر گرفت.

گلدهی گیاه:

پس از اینكه  گیاهان به ارتفاع مورد نظر رسیدند (در حدود 50-35 سانتیمتر )باید آنها را تحت شرایط روز كوتاه قرار داد. لامپهای عامل ایجاد شرایط روز بلند از این پس باید در زمستان كه شرایط به طور طبیعی روز كوتاه است خاموش گردند و یا اینكه در روزهای تابستان با تاریك نمودن گیاهان در روز سعی بر كاستن از طول روز نمایند.

استفاده از تنظیم كننده های رشد انتخابی:

الف-افزایش طول ساقه:ژیبرلین را برای افزایش طول ساقه داوودی به كار می برند.

 ب-كاهش طول دمگل داوودی استاندار :اسید سوكسینیك 2و2دی متیل هیدرازید را پس از حذف جوانه های گل در مورد داوودی به كار می برند.

ت-تحریك ریشه: معمولا هورمون محرك ریشه داوودی اسید ایندول بوتیرك است كه با تالك مخلوط شده است.

بیماریها:گلهای داوودی میتوانند از سوی قارچها و باكتریها و ویروسها مورد حمله قرار میگیرند.

آفات:

آفات داوودی شامل حشرات و كنه های تار عنكبوتی و نماتدها و حلزون هامی باشد.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی اسماعیلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • ترجیح میدهید مطالب وبلاگ بیشتر به چه صورت ارائه شود ؟

نویسنده

مترجم سایت